Almanya Master / MBA

MBA “Master of Business Administration” İşletme Yüksek Lisansıdır. Her yıl MBA programına dünyanın dört bir yanından farklı millet, kültür ve yaştan on binlerce öğrenci ilgi göstermektedir. MBA iş deneyimine sahip ve profesyonel üst düzey yönetici olmak isteyen kişiler için düzenlenen bir yüksek lisans eğitimidir. Devlet sektöründe ya da özel sektörde çalışan, iş tecrübeleri çok farklı olan kişiler için her türlü koşula, her çeşit ihtiyaca ve isteğe uygun bir MBA programı bulmak mümkündür.
ALMANYA’DA MASTER

Almanya’da Master – Yüksek Lisans programlarında yer almak isteyen öğrenciler tercih ettikleri üniversitenin başvuru ve giriş koşullarını takip etmelidir. Master için başvuru koşulları ve süreçler farklı olabilir. Bu koşullar dil becerileri, referanslar ve özel başvuru yazıları olabilir. Lisans öğretiminizi başarıyla tamamladıktan sonra Master programına başvuru yapabilir ve lisans dalınızda aldığınız eğitiminizde uzmanlaşabilirsiniz.

Almanya’da Master yapma koşulları:
  • Türkiye’de  4  yıllık bir lisans programından mezun (bitirmek üzere) olmak.
  • Almanca ve/veya İngilizce dil yeterliliğini belgeleyen sertifika; İngilizce için TOEFL  veya  IELTS; Almanca için DSH, TestDaf veya Goethe Enstitüsünün Sertifikası

Kolay başvuru ve kabul koşulları

 

Lisans eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler yüksek lisans programına başvurabilirler.
Genel bağlayıcı bir standart kural yoktur her üniversite kendi başvuru koşullarını belirlemektedir. Bu yüzden başvuru öncesi yapılacak ön çalışma oldukça önemlidir.
Referanslar ve niyet mektubu

Not ortalaması yanı sıra birçok üniversiteler öğrencinin belirli uygunluk ve performansa sahip olduğuna dair belgeler istemektedir. Bunlar arasında referans mektupları, niyet mektubu ve staj veya iş deneyimi belgesi yer almaktadır. Almanya’da üniversiteler öğrencilerini kendileri seçtikleri için öğrencinin motivasyon ve hedeflerini tanımlayan niyet mektubu istemektedirler. Başvuru dosyanızı İngilizce veya Almanca olarak hazırlamanızı tavsiye ediyoruz.

 

Not Ortalaması

  • Almanya’daki üniversiteler genelde  2,5  ve üzeri not ortalaması talep etmekteler. Eksiksiz bir başvuru için, üniversitelerin başvuru şartlarının araştırılması gerekmektedir.
  • Ales sınavına ihtiyacınız olmayacak. Öğrenci mezun olduğu bölümünle yakından ilgisi olan bölümlere başvuruda bulunabilir.
Kayıt için gerekli belgeler

Okulların başvuru formları (bu formları danışmanınız ile birlikte veya onun yönlendirmeleri doğrultusunda doldurabilirsiniz.)

Okulların başvuru ücretleri ( başvuru ücretleri okullara göre değişkenlik göstermektedir.)

Pasaportunuzun veya eski vize bilgilerinizin olduğu sayfaların fotokopileri

Sponsor teminat mektubu (bu mektubu Edu Point noktalarından elde edebilirsiniz.)

Banka mektubu ( bu mektubu Edu Point noktalarından elde edebilirsiniz.)