Avustralya Dil Okulları

Her dilde olduğu gibi İngilizcenizi geliştirmenin de en iyi yolu anadili İngilizce olan insanlar arasında yaşamak ve onlarla konuşmaktır. Avustralya’da eğitim size İngilizcenizi her gün kullanma ve geliştirme fırsatı sunar. Avustralya’da bir İngilizce dil sınıfında sıkıcı kitaplardan oluşan bir listeyi takip etmek zorunda kalmazsınız. Elbette kaliteli İngilizce dil eğitimi alırsınız ama aynı zamanda öğrendiklerinizi uygulama şansını da yakalarsınız.
EĞİTİMDE AVUSTRALYA FARKI

Çoğu uluslararası öğrenci Avustralya eğitim tarzını, alışık olduklarından biraz farklı bulabilir. Avustralya’da; yaratıcı, bağımsız düşünceyi ve tartışmayı destekleyen, uygulamalı öğrenime odaklanma vardır. Öğretmenler bir konu hakkında sadece sınavda yazmanız gereken doğru kelimeleri öğretmeyi değil, konu hakkında derinlemesine bilgi vermeyi hedeflemektedir. Sizden kendi düşüncelerinizi geliştirmeniz ve onları sınıf içinde diğer arkadaşlarınızla paylaşmanız beklenir. Bu sınıf içi katılım, ders notunuzu belirleyen bir kısımdır.
Konferanslar, Dersler ve Sınıflar
Üniversitedeki sınıflar, konferanslar ve derslerden oluşur. Bir konferans, alanınızdaki diğer dallardan gelen 200 öğrenciye kadar katılımla gerçekleşebilir. Ders ise daha küçüktür, toplam katılım 30 öğrenci kadar olmaktadır. Derslerde diğer öğrenciler ve öğretmen ile birlikte konferansta anlatılan konuları tartışırsınız. Ders içi tartışmaları anlayabilmek ve katılım gösterebilmek için tüm konferanslara katılmanız son derece önemlidir.
Mesleki eğitim kurumunda ise genellikle konferanslar ve dersler birleşiktir. Yani, bilginin sunumu ve bu bilgi üzerine yapılan tartışmalar aynı anda gerçekleşir. Mesleki sınıfların mevcudu, üniversite sınıflarına oranla daha düşüktür.
Okullarda ve İngilizce dil kurumlarında en fazla 30 öğrenci ile birlikte sınıflara girersiniz. Öğretmeniniz sizi sınıf tartışmalarına katılmak için destekler.

Avustralya Okul Sistemi

Avustralya’da okul eğitimi anaokulundan veya hazırlık yılından başlayarak, 12 yıllık ilk öğretim ve lise eğitimiyle devam eder. Lisenin son yılı olan Yıl 12’de, tüm Avustralya üniversiteleri, mesleki eğitim ve öğretim kurumları tarafından tanınan devlet onaylı bir sertifika eğitimi alabilirsiniz. Bu Lise Son Eğitim Sertifikası (Senior Secondary Certificate of Education) birçok uluslararası üniversite tarafından da tanınmaktadır.

Konular

Avustralya’da, akademik standartları kalitesinin tüm ülkede sağlanması amacıyla, ulusal bir müfredat yapısı oluşturulmuştur. Tüm okullar sekiz ana öğrenim alanında dersler sunmaktadır: İngilizce, matematik, toplum ve doğa eğitimi, bilim, sanat, İngilizce dışındaki diller, teknoloji, kişisel gelişim, sağlık ve beden eğitimi. Okullarda uluslararası öğrencilerin eğitimlerini desteklemek amacıyla İngilizce dil programları sunulmaktadır.

Lise seviyesinde, okulların daha geniş alanlarda dersler sunabilmesi sayesinde seçenekler ve çeşitlilik artmaktadır. Dersler; internet, multimedya ekipmanları ve laboratuvarlar gibi ileri teknolojileri kullanan eğitimli ve yüksek deneyime sahip öğretmenler tarafından verilir.

Birçok öğrenci lise son yıl eğitimini üniversiteye giriş koşullarını tamamlamak için kullanır. Avustralya liselerinin yaklaşık onda dokuzu, standart okul müfredatının yanında ayrıca mesleki eğitim programları da sunmaktadır.

Avustralya’da Konaklama:

Tüm okullarda konaklama imkanları olarak; aile yanı, öğrenci yurdu, otel ve kiralık daire tercihlerinden birkaçı veya tümü bulunmaktadır. Okullar sundukları konaklama imkanlarında oldukça titiz davranmakta ve öğrenci memnuniyeti için çalışmaktadır. Konaklama için yönlendirilen aileler özenle seçilmekte ve denetlenmektedir.

Farklı bir ülkeye gittiğinizde, yabancı dilinizin beklediğiniz gibi iyi olmadığını görebilirsiniz. Bu nedenle konuşulanları anlamak ve düşüncelerinizi açıklamak için harcayacağınız olağanüstü çaba sizi yorabilecek hatta harcayacağınız ekstra çabalar sizi sıkabilecektir. Pes etmeyin ve çabalarınıza devam edin. Zamanla dil sorununuz sizin için sıradan bir olay haline gelecektir. Dil problemlerini kısa sürede çözmek için yanınızda sözlük bulundurmanız, insanlarla konuşmaktan kaçınmamanız, anlamadığınız yerleri sormanız veya tekrar etmelerini istemeniz, rahat olmanız ve kendi diliniz yerine o ülkenin dilini konuşmaya çalışmanız tavsiye edilir. Televizyondan çocuk filmleri veya programlarını izlemeniz ve aile fertleri yada çocuklarla konuşmaya çalışmanız çok yararlıdır. Unutmayın, onlarda tıpkı sizin gibi bir şeyleri öğrenmeye ihtiyaç duymaktadır. Siz de onlarla birlikte öğrenebilirsiniz